Czym jest i jak działa rekuperacja?

Wentylacja mechaniczna jest procesem wymiany powietrza. Wymieniamy zużyte powietrze z wnętrza domu na świeże powietrze z zewnątrz. Podczas usuwania ciepłego, wewnętrznego powietrza, strumień przepływa przez centralę wentylacyjną i oddaje ciepło do serca urządzenia- wymiennika ciepła. Ciepło z wymiennika pobiera powietrze z zewnątrz, nadmuchiwane do pomieszczeń. Proces odzysku ciepła to właśnie rekuperacja.

Odpowiemy na wszystkie pytania w darmowej konsultacji!

W sezonie grzewczym odzyskiwanie ciepła przez system rekuperacji może obniżyć koszty ogrzewania budynku nawet o 50%.

Podstawę systemu rekuperacji stanowi rekuperator z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. System rekuperacji działa dwukierunkowo. Z jednej strony zaciąga z zewnątrz świeże powietrze, które po przejściu przez filtry wtłaczane jest do pomieszczeń. Z drugiej strony system wyciąga z wewnątrz pomieszczeń zużyte powietrze. Strumienie powietrza poruszają się w oddzielnych przewodach wentylacyjnych dzięki czemu nie mieszają się ze sobą. Główną zaletą rekuperacji jest wymiana ciepła, ogrzane powietrze wyciągane z pomieszczeń przekazuje swoje ciepło do czystego powietrza zaciąganego z zewnątrz. Dzięki temu możemy cieszyć się świeżym powietrzem w domu bez strat cieplnych.

Obejrzyj filmy i zobacz jakie korzyści niesie rekuperacja

Potrzebujesz więcej informacji?

Sprawdź naszą Bazę wiedzy i FAQ lub zadzwoń, chętnie odpowiemy na twoje pytania.

Jakie są są korzyści ze stosowania rekuperacji?

Poza oszczędnościami jakie daje wymiana ciepła, rekuperacja oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i alergenów, wentylacja grawitacyjna ani otwieranie okien nie mają takich możliwości. Montując system rekuperacji nie musisz martwić się o zanieczyszczenia powietrza wywołane przez sąsiadów, używających do opału paliwa słabej jakości czy też przejeżdżające samochody. Filtry zamontowane w rekuperatorze przepuszczą do Twojego domu tylko czyste powietrze.

Rekuperacja, a alergicy?

Jeśli budujesz dom w czystej okolicy bez nadmiernego ruchu samochodów oraz kopcących sąsiadów pamiętaj o alergenach. Alergie na pyłki roślin są w dzisiejszych czasach coraz częściej spotykane. Korzystając z rekuperacji nie musisz otwierać okien aby cieszyć się czystym powietrzem, dodatkowo filtry zainstalowane w rekuperatorze zatrzymają pyłki.

Odpowiemy na wszystkie pytania w darmowej konsultacji!

Jak działamy?

Przygotowanie
Rozmowa telefoniczna / mailowa
Spotkanie w miejscu
planowanej instalacji
Przygotowanie
darmowej wyceny
Wykonanie projektu inżynierskiego
Montaż
Przemyślane rozprowadzenie
kanałów wentylacyjnych
Dobranie rekuperatora adekwatnego do wymagań budynku
Odbiór
Pozostawienie po sobie czystego
i schludnego miejsca
Testy oraz gwarancja na instalację

Najczęściej zadawane pytania

Przed postawieniem budynku. W trakcie budowy można dzięki temu zaplanować i umiejscowić przepusty i uniknąć odwiertów, nie trzeba również budować kominów do wentylacji grawitacyjnej.

Rekuperacja to w ogólnym znaczeniu odzysk. W przypadku wentylacji mechanicznej odzyskujemy ciepło. Współczesne rekuperatory odzyskują około 95 % ciepła z powietrza wywiewanego.

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja rekuperacji podczas pracy nie generuje hałasu. Prędkość powietrza w kanałach to 2-5m/sek. Rekuperator podczas pracy generuje hałas na poziomie 25 dB i jest cichszy od lodówki.

Przy obecnych cenach prądu na poziomie 0,60zł/kwh. Koszt oscyluje w granicach 50zł/miesiąc.

Wymianę filtrów wykonuje się co 6 msc. Koszt wymiany filtrów dla centrali o wydajności do 350m3/h wynosi około 250zł. Koszt serwisu to 150zł, wykonuje się go raz do roku.(ceny netto)

O kanały instalacji trzeba dbać, robimy to kontrolując zabrudzenie filtrów i wymieniając je w odpowiednim czasie. Dodatkowo, aby chronić kanały wyciągowe można zamontować filtry stożkowe na anemostatach.

W związku z ciągłą pracą systemu i wymuszonym ruchu powietrza w kanałach zmniejszamy ilość wilgoci w powietrzu. Prawidłowo wykonana instalacja redukuje wilgotność do bezpiecznych wartości około 45%.W okresach zimowych kiedy wilgotność powietrza zewnętrznego jest niska, aby przeciwdziałać nadmiernemu przesuszaniu stosuje się wymienniki które odzyskują część wilgoci (wymienniki entalpiczne i obrotowe). Jako dodatkowe akcesoria, można wyposażyć instalację w nawilżacz wodny.

Standardowo każdy rekuperator jest wyposażony w filtry. Chronią one wymiennik i wentylatory przed zabrudzeniem i uszkodzeniami, filtrują powietrze nawiewane i zatrzymują część zanieczyszczeń. W gęstej zabudowie, w miastach, należy przemyśleć montaż dodatkowego modułu filtrującego na czerpni.

Masz pytanie? Skorzystaj z formularza kontaktowego!


Odpowiemy na wszystkie pytania w darmowej konsultacji!