rekuperacja

Rekuperacja jest to mechanizm wymiany powietrza znajdującego się wewnątrz budynku na świeże powietrze z zewnątrz. Główną zaletą rekuperacji jest proces odzyskiwania ciepła wytworzonego w budynku i przekazanie go do świeżego powietrza zaczerpniętego z zewnątrz, które jest nadmuchiwane do pomieszczeń.

 

Monteron
Sprawdź koszt rekuperacji w Twoim domu >>

Podstawę systemu rekuperacji stanowi rekuperator z wymiennikiem służącym do odzysku ciepła. System rekuperacji działa dwukierunkowo. Z jednej strony zaciąga z zewnątrz świeże powietrze, które po przejściu przez filtry wtłaczane jest do pomieszczeń. Z drugiej strony system wyciąga z wewnątrz pomieszczeń zużyte powietrze. Strumienie powietrza poruszają się w oddzielnych przewodach wentylacyjnych dzięki czemu nie mieszają się ze sobą. Główną zaletą rekuperacji jest wymiana ciepła, ogrzane powietrze wyciągane z pomieszczeń przekazuje swoje ciepło do czystego powietrza zaciąganego z zewnątrz. Dzięki temu możemy cieszyć się świeżym powietrzem w domu bez strat cieplnych.

W sezonie grzewczym odzyskiwanie ciepła przez system rekuperacji może obniżyć koszty ogrzewania budynku nawet o 50%.

Poza oszczędnościami jakie daje wymiana ciepła rekuperacja oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i alergenów, wentylacja grawitacyjna ani otwierane okien nie mają takich możliwości. Montując system rekuperacji nie musisz martwić się o zanieczyszczenia powietrza wywołane przez sąsiadów używających do opału paliwa słabej jakości czy też przejażdzające samochody. Filtry zamontowane w rekuperatorze przepuszczą do Twojego domu tylko czyste powietrze.

Skontaktuj się z nami >>
Jeśli budujesz dom w czystej okolicy bez nadmiernego ruchu samochodów oraz kopcących sąsiadów pamiętaj o alergenach. Alergie na pyłki roślin są w dzisiejszych czasach coraz częściej spotykane. Korzystając z rekuperacji nie musisz otwierać okien aby cieszyć się czystym powietrzem, dodatkowo filtry zainstalowane w rekuperatorze zatrzymają pyłki.

Czy rekuperacja jest potrzebna?Zobacz jak uzyskać oszczędności i komfort obsługi